Wim Hof method metóda, cvičenie horse stance, konský jazdec, otužovanie

Cvičenie konský jazdec. K čomu je to dobré?

Pred týždňom som stretol kamaráta z detstva a dostal som otázku: “Videl som, že robíš tie Wim Hof Method kurzy, ale prosím ťa vysvetli mi, čo to tam šermujete s tými rukami ako nejakí karatisti a k čomu to je vlastne dobré?”

 

A dali sme sa do reči. Asi po asi 10 minútach sme si cvičenie, ktoré v metóde nazývame “Horse Stance” alebo “Konský jazdec”, aj spoločne zacvičili. Ako aj Wim hovorí “Feeling is understanding” alebo “Zažiť / resp. pocítiť znamená porozumieť”, tak aj on mi dal za pravdu, že Fuuúú teraz, keď si mi to všetko ozrejmil a najmä spoločne sme si minútu zacvičili, tak naozaj vidím, že to dokáže človeka perfektne rozohriať 🙂A mal pravdu a nielen to!

 

Na všetkých svojich kurzoch a taktiež aj počas leta, venujem konskému jazdcovi patričnú pozornosť. Pretože práve tento jednoduchý cvik je práve často tým rozdielovým prvkom, ktorý zabezpečí skvelý zážitok bez nepríjemnej triašky po otužovaní, či celodenného pocitu, “že sa akosi nemôžem stále rozohriať.”

 

Účastníci mojich kurzov vedia, že v časti workshopu, kde sa venujeme jednému z troch pilierov metódy, konkrétne chladovej terapii, sa veľmi podrobne teoreticky, ale najmä názorne a aj prakticky venujeme troj-krokovému protokolu chladovej terapie, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je aj cvičenie konského jazdca pred aj po otužovaní.

 

Absolventi mojich kurzov veľmi dobre vedia, PREČO a hlavne AKO SPRÁVNE cvičenie konského jazdca praktikovať. Mnohí aj mali naštudovanú knihu, dokumenty o Wimovi, či napozerané videá na youtube, kde videli rôzne verzie tohto cvičenia, ale až po workshope si naplno uvedomili, že “toto čo si nám teraz povedal a prakticky ukázal v knihe a tiež na youtube úplne chýba.

 

Dokonca veľa mojich známych (klasických otužilcov), po tom ako sme sa o tomto cviku a jeho účinkoch na telo a myseľ pozhovárali, zaradilo tento cvik do repertoáru stratégii na rozohriatie tela, nakoľko na svojej vlastnej koži zistili, že je to veľmi bezpečný a efektívny spôsob ako telo rozohriať.

 

Cvičenie konského jazdca okrem workshopu používam aj v špeciálnom 10-týždňovom kurze, kde sa venujeme každý týždeň inej téme / oblasti (manažment stresu, energie, záťaže, zvyšovanie výkonnosť, vytrvalosti, kreativity a pod.). Cvičenie konského jazdca spolu so špeciálnym tzv. silovým dýchaním “power breathing” využívame v procese učenia tela, resp. k dosiahnutiu stavu, kedy je človek schopný doslova niekoľko násobne preskočiť svoje fyzické limity a nie je to o sile svalov, kondícii, či vytrvalosti. Vidieť ako niekto dokáže po určitom čase doslova ovládať výkon a limity svojho tela iba nastavením zámeru v mysli je absolútne dych berúce!

 

10-týždňový špeciálny koučing som teraz absolvoval ako prípadovú štúdiu so štyrmi vrcholovými športovcami. Jednému futbalistovi hrajúcemu za AS Trenčín a trom mladým atlétom z atletického oddielu Slávia Trenčín sa skutočne podarilo prekonať svoje limity a dosiahnuť aj vďaka tomuto 10-týždňovému kurzu posun vo svojej fyzickej a mentálnej výkonnosti.  Prípadovú štúdiu budem publikovať čoskoro.

 

Ale späť k cvičeniu konského jazdca. Okrem účinkov vplývajúcich na vytlačenie chladu z vnútra tela smerom von, má cvičenie aj blahodárny účinok na sebavedomie a mentálny stav človeka. Cvičenie zapája veľké stehenné svaly, ktoré ak sa prestanete sústrediť, stehná začnú skutočne bolieť. Áno, koncentrácia počas celej doby praktizovania cvičenia je kľúčová. Ja na kurzoch vravím, “že, aj keby traktory padali, tak je nevyhutné si udržať koncentráciu”Tým, že človek je postavený na široko s ťažiskom skutočne nízko, upevňuje sa pocit stability, sebavedomia, bezpečia, rovnováhy a mentálnej a tiež fyzickej sily.

 

Sumár: 

  • Konský jazdec je jednou z kľúčových časti 3-krokového protokolu chladovej terapie, ktorý detailne učím na svojich Wim Hof Method kurzoch a nemožno ho prehliadať. Najmä v zimným mesiacoch jeho správne praktikovanie je to čo skutočne urobí veľký rozdiel.
  • Cvičenie konského jazdca obsahuje 3 dôležité elementy (2 na fyzickej rovine a jeden na mentálnej úrovni), bez ktorých je cvičenie veľmi neefektívne. Príď na kurz alebo osobný koučing a garantujem ti, že sa staneš majstrom tejto techniky na posilnenie tela aj mysle. 

 

TIP na záver:

  • Zacvič si konského jazdca aj pred vystavením sa chladu. Na kurzoch hovorím, že do prvej kvapky potu. Rozohriate telo a vaskulárny systém sa efektívnejšie a rýchlejšie adaptuje na chlad. 
  • Ihneď po otužovaní, začni najskôr pomaly a v úplnej koncentrácii, bez rozprávania (energia nasleduje fokus!) a bez osušenia (aj keď vonku mrzne) cvičiť konského jazdca, aby si sa postupne zvnútra von rozohrial.
  • Po cca 5 minútach, keď už budeš trochu rozohriaty sa prezleč do suchého a cvič ďalej až do úplného rozohriatia tela, lebo až vtedy ti začne byť kvôli tzv. “after dropu” najväčšia zima.
  • Ak sa budeš koncentrovať a aplikovať správne všetky 3 dôležité súčasti cvičenia (učím na workshope), tak ti garantujem, že žiadna triaška ani pocit chladu nebude 🙂 a budeš plný energie, sebavedomia s  úsmevom na perách.

 

SAMOTNÝ WIM A INNERFIRE (oficiálna certifikačná autorita) A TAKTIEŽ AJ JA SKUTOČNE ODPORÚČAME PROSTREDNÍCTVOM CERTIFIKOVANÉHO INŠTRUKTORA SA NECHAŤ BEZPEČNE A ODBORNE PREVIESŤ WIM HOF METÓDOU, NA OFICIÁLNOM JEDNODŇOVOM, INTENZÍVNOM WORKSHOPE (Whm Fundamentals workshop) (KTOREJ SÚČASŤOU JE AJ TOTO CVIČENIE). Pri mojich workshopoch sa zameriavam špeciálne na to, aby to bol pre vás prijemný a skvelý zážitok a zároveň, aby ste aj po tomto workshope vedeli správne, samostatne a efektívne metódu doma praktikovať, čo vám môže priniesť ako už miliónom ľuďom tam vonku doslova život meniace benefity.

 

Ako BONUS ZDARMA mám tu pre vás môj ebook, ktorý stručne popisuje 10 mnou vybraných benefitov metódy a poskytuje priamo v ebooku funkčný návod na zmiernenie stresu. Stiahni si svoj ebook ešte dnes na tomto LINKU

 

A zarezervuj si svoje miesto ešte dnes na Intenzívny, jednodňový workshop Wim Hof metódy (WHM Fundamentals Workshop), keďže miesta sa rýchlo míňajú >>> Zarezervovať workshop TU

 

Krásny deň a užívajte život.

Juraj 🙂


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich workshopoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

VIAC O WIM HOF METHOD KURZOCH A WORKSHOPOV + TERMÍNY >>> TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page >>> TU

Link na Facebook skupinu >>> TU

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre