wim hof metóda vystavovanie sa chladu

Wim Hof chladová terapia

eBook – Wim Hof Metóda – 10 Benefitov, ktoré vám zaručene zlepšia život + Bonus: Funkčný návod na zmiernenie stresu
Získajte prístup k pravidelnej inšpirácii a extra bonusom, iba pre členov a ako DARČEK vám ZDARMA pošlem tento eBook, kde objavíte skvelé benefity metódy a funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať viac životnej energie, zdravia a sily pre šťastný život.

PREČO JE CHLADOVÁ TERAPIA DÔLEŽITÁ?

Chlad a jeho sila nie sú našimi nepriateľmi! Stačí zmeniť k nemu svoj postoj, dať mu šancu a on sa nám odmení, keďže vie ako aktivovať náš cievny systém, spomaliť srdcovú frekvenciu, znížiť napätie a stres v tele a mnoho ďalších skvelých benefitov pre telo aj myseľ.

CHLAD JE PRIATEĽOM NÁŠHO CIEVNEHO SYSTÉMU

     Choroby kardiovaskulárneho systému sú v dnešnej dobe najčastejšou príčinou smrti, no nemuselo by tomu tak byť! Každý z nás má v sebe takmer stotisíc kilometrov tepien, kapilár a žíl. Cievny systém obsahuje po miliónoch rokoch evolúcie viac ako milión miniatúrnych svalov, ktoré reagujú na vonkajšiu teplotu sťahovaním a otváraním žíl a cievnych kanálov, aby nás chránil pred chladom alebo horúčavou a udržal našu telesnú teplotu na normálnej úrovni. Lenže my dnes žijeme obklopení komfortom vo vykúrených domoch, neustále teplo oblečení, čo nás chráni pred nepriazňou počasia, čo v skutočnosti práve naopak oslabuje našu otužilosť a miniatúrne svaly cievneho systému prestanú správne fungovať. Pokiaľ dovolíme, aby chlad mohol opäť pôsobiť na naše telá, tak žily sa budú otvárať a zatvárať, rozťahovať a sťahovať a tým sa bude trénovať svalový tonus vaskulárneho systému, za čo vám predovšetkým poďakuje vaše srdce, ktoré už nebude musieť tak veľa pumpovať siahať hlbšie do rezerv, aby udržalo tok krvi.

    Pulz sa zvyšuje pri každom strese a aby to srdce zvládlo, tak mozog zabezpečí vyššiu produkciu adrenalínu a kortizolu, čo následne spustí sériu biochemických  procesov, ktoré vyčerpávajú nadobličky a oberá nás to o energiu. A toto sa všetko deje pre zlý stav ciev, kde srdce musí viac pumpovať a viac sa namáhať. Pri tomto úbytku energie sa k tomu pridáva ešte aj tlak povinností v práci, emočný stres, stres vonkajšieho prostredia a podobne, čo vo výsledku spôsobí ešte väčšiu prácu pre srdce bez možnosti aby si srdce vydýchlo, keďže cievny systém nie je v optimálnom stave.

Pri studenej sprche sa všetky tie milióny malých svalov cievneho systému zaktivujú a rozhýbu. Len po desiatich dňoch takéhoto sprchovania zbadáte, že sa vám značne spomalí srdcová frekvencia až o neuveriteľných pätnásť až tridsať tepov za minútu a že taká zostane odvtedy naďalej po celý deň. Teda srdce bude pripravené zvládnuť omnoho väčší stres ako predtým. Srdce už nebude musieť pracovať na vyšší výkon a nebude viac pod stresom, čim sa výrazne zníži riziko kardiovaskulárnych chorôb.

CIEVNY FITNESS

wim hof metóda studená sprcha

Tréning cievneho systému, resp. cievny fitness (napríklad sprchovaním v studenej vode alebo kúpeľmi v prírodnej ľadovej vode) dokáže účinne znížiť stres vyvíjaný na naše srdce a celý kardiovaskulárny systém. Naše telo vie prirodzene zvládať chlad, stačí si iba dať povolenie to zvládnuť a nechať sa previesť chladovou terapiou, čo povedie k prepísaniu seba obmedzujúcich presvedčení, ktorým veríme. Po krátkej dobe postupného vystavovania sa chladu v studenej sprche, keď si telo navykne na kontakt s chladom, každý zvládne napríklad aj snehovú jogu, či cvičenie vonku v  mraze bez trička, bez topánok, iba v šortkách. Je až neuveriteľné, že po cca pätnástich minútach telo prestane vnímať chlad, čo je znakom, že sa cievny systém prispôsobil prostrediu. Túto schopnosť zvládať chlad máme všetci vrodenú, avšak neustálym komfortom okolo nás, spôsobujeme neoptimálne fungovanie cievneho systému, čo je veľká škoda, pretože práve tento systém dopravuje krv a potrebné živiny, kyslík a ostatné dôležité prvky do buniek. Pokiaľ je cievny systém pravidelne trénovaný, napríklad sprchovaním v studenej vode, či ľadovými kúpeľmi, srdcová frekvencia sa zníži, čo je najlepší liek pre stres. Objavte všetky skvelé benefity metódy TU.

PRAX JE PRAX, POĎTE TO ZAŽIŤ!

     Metóda odporúča postupne predlžovať čas sprchovania v studenej sprche. Pre začiatočníkov sa odporúča začať najskôr s teplou sprchou (tak dlho, ako chcete) a posledných 15 – 30 sekúnd ukončiť sprchovanie studenou vodou (čím chladnejšou, tým lepšou) a za niekoľko dní si všimnete, že vaše telo je schopné zvládať chlad čoraz viac a nakoniec sa studené sprchy a dokonca aj ľadové kúpele stanú vašim rituálom, na ktorý sa budete tešiť.

 

     Studené sprchy sú dôležitou súčasťou Wim Hof metódy a sú skutočne prospešné pre myseľ aj telo. Nižšie popíšem optimálny návod ako začať s posilňovaním cievneho systému s použitím studenej sprchy, čo je skvelá príprava pre ďalšiu pokročilú fázu otužovania formou kúpania sa vonku v prírodnej, ľadovej vode počas zimných mesiacov. Detailný návod ako správne otužovať ako v sprche, tak aj v prírodnej vode počas zimných mesiacov, so všetkými dôležitými upozorneniami, radami a tipmi,  nájdete v mojom eBooku. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčam zaradiť studenú sprchu do svojho ranného rituálu a aplikovať ju vždy po rannom dýchacom cvičení, čím posilníte tiež svoje odhodlanie a silu vôle. Chlad nie je náš nepriateľ, ale opačne spojenec, ktorý  pomáha revitalizovať kľúčové fyziologické procesy. Postupné a trvalé vystavenie účinkom chladu vedie k nižšej srdcovej frekvencii, čo znižuje tlak v cievnom systéme a následne znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov.

1. TÝŽDEŇ – 15 sek. STUDENEJ VODY NA KONCI TEPLEJ

wim hof metóda terapia chladom

    Každý zvládne 15 sekúnd v studenej sprche, najmä po rozohriatí tela po niekoľkých minútach v horúcej vode. Dôležité je prijímať studenú vodu s uvoľnením a bez napätia v tele. Odporúčam po prepnutí horúcej vody na studenú, si urobiť zopár hlbokých nádychov a výdychov, ukľudniť svoju myseľ a postupovať nasledovne: Najskôr osprchovať chodidlá, potom jedna noha odspodu smerom hore po stehno a naspäť dole, následne rovnako druhá noha, potom jedna dlaň, druhá dlaň a postupne od zápästia smerom hore po rameno, potom cez hrudník na druhé rameno a dolu po druhej ruke k zápästiu a dlani. Späť hore po ruke k hrudníku, kde treba zostať cca 5 sekúnd a potom cyklus ukončiť sprchovaním vrchnej časti chrbta tiež na cca 5 sekúnd. Dôležité je si plne uvedomovať telo pri sprchovaní a nastaviť myseľ, že aktivita je vo váš prospech. S otužovaním hlavy odporúčam začať až po niekoľkých týždňoch a veľmi opatrne. Sprchujte sa takto aspoň päť dní v prvom týždni.

2. TÝŽDEŇ – 30 sek. STUDENEJ VODY NA KONCI TEPLEJ

wim hof metóda terapia chladom

    Druhý týždeň pokračujte v nastavenom dobrom zvyku a po rozohriatí prijímajte studenú vodu s uvoľnením tela aj mysle, s použitím rovnakého postupu sprchovania ako v prvom týždni, s rozdielom, že bude potrebné cyklus sprchovania zopakovať a predlžovať čas strávený sprchovaním konkrétnych častí tela. Dva cykly by mali plne pokryť 30 sekúnd sprchovania. Čas sprchovania v studenej vode odporúčam merať pomocou Wim Hof mobilnej aplikácie s využitím jej časti „20 DAY COLD SHOWER CHALLANGE“ a vyberte v nastaveniach prispôsobenia „CUSTOM CHANGE“ obtiažnosť „BEGINNER“ a možnosť odpočítavania „COUNTDOWN TIMER“ nastavte na 180 sek., čo budú práve tie 3 minútky úvodného rozohriatia tela teplou vodou. Wim Hof Method mobilná aplikácia je dostupná v Google Play aj App Store.

3. TÝŽDEŇ – 45 sek. STUDENEJ VODY NA KONCI TEPLEJ

wim hof metóda terapia chladom

    Rovnako ako v prvých dvoch týždňoch najskôr horúcou vodou roztiahneme a otvoríme cievy a následne prepnutím na studenú vodu začneme s cievnym fitnesom. Svaly vo vaskulárnom systéme sa tak preberú a budú sa pri horúcej vode otvárať a pri studenej sťahovať. Toto striedanie povedie k svalovému tonusu, ktorý sa opakovaným sprchovaním v studenej vode opäť dostane do optimálnej kondície. Práve oslabený svalový tonus cievneho systému je dôvodom, prečo je nutné začínať s otužovaním opatrne. Už počas tohto tretieho týždňa sa začnú diať doslova zázraky. Vaša telesná teplota sa nezmení a výsledkom bude lepší krvný obeh počas celého dňa, čo vám dodá veľa novej energie. Keďže sa už presahuje hranica 30 sekúnd, začínate vedome kontrolovať vplyv studenej vody, zastaví sa chvenie, ukľudní sa dych a odrazu vám voda prestane byť chladná. Začnete tento pocit vnímať ako prírodnú, telo aktivujúcu silu, ktorú budete mať plne pod kontrolou. Bude to úžasné!

4. TÝŽDEŇ – 1 min. STUDENEJ VODY NA KONCI TEPLEJ

wim hof metóda terapia chladom

    V tomto týždni je svalový tonus vaskulárneho systému už schopný veľmi dobre absorbovať šok zo studenej vody  a ďalším pravidelným tréningom to o niekoľko týždňov už žiadny šok nebude! Váš cievny systém sa stiahne na povel s cieľom ochrániť kľúčové časti vášho tela, ktorými sú srdce, mozog, pľúca a ostatné vnútorné orgány v okolí strednej časti tela. Už počas tohto štvrtého týždňa sa vám celodenne zníži srdcová frekvencia, keďže váš cievny systém začne fungovať optimálne a úroveň napätia a stresu sa radikálne zníži. Budete pociťovať viac energie a ohromnú silu dosiahnuť to, po čom v živote túžite. Krv bude môcť dopraviť viac kyslíka a živín k bunkám, budete pociťovať zlepšenie nálady, kognitívnych schopností mozgu, zaznamenáte posilnenie imunitného systému, lepšie trávenie, redukciu hmotnosti a mnohé ďalšie skvelé benefity.

     Ďalšie pokročilé techniky otužovania či už formou studenej sprchy, alebo použitím ľadového kúpeľa v prírodnej vode, či vo vlastnej kadi, mám pre vás dostupné zdarma v mojom eBooku alebo vás nimi osobne prevediem na workshope, kde je zážitok výrazne umocnený skupinovou energiou.

WIM HOF CHLADOVÁ TERAPIA PRINÁŠA SKVELÉ BENEFITY

wim hof method výhody

     viac vnútornej sily, energie a dobrá nálada

     zlepšenie fyzickej aj psychickej odolnosti voči stresovým situáciam   

     zlepšenie a zrýchlenie metabolizmu

     redukcia zápalov v tele

     zmiernenie opuchov a bolestí svalov či kĺbov

     zrýchlenie regenerácie organizmu

     zlepšenie kvality spánku

     posilnenie vlastnej vôle a sebadôvery

     optimalizácia svalového tonusu cievneho systému a krvného obehu

     zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie

     zlepšenie kognitívnych schopností mozgu a koncentrácie

     detoxikácia, resp. zlepšenie funkčnosti lymfatického systému

     zníženie vnútorného napätia a stresu

     posilnenie imunitného systému

     efektívne a rýchle spaľovanie tukov

     zlepšenie termoregulácie organizmu

ČO SA UDEJE V ORGANIZME PRI CHLADOVEJ TERAPII?

Pri postupnom vystavovaní organizmu chladu sa docieli vrátenie svalového tonusu cievneho systému do optimálneho stavu, vďaka čomu zosilnieme. Vďaka tomu bude organizmus schopný pohotovo uzavrieť cievny systém, telesná teplota sa udrží v požadovaných hodnotách a teda telo bude schopné naďalej plne fungovať a ochrániť dôležité orgány ako mozog, srdce, pľúca, pečeň, ľadviny a pod., pričom ostatné časti tela, ako končatiny a koža sa môžu kľudne ochladiť, bez negatívnych dopadov na zdravie jedinca.

 

Ak však človek nebude trénovať svoj vaskulárny systém a teda jeho svalový tonus cievneho systému bude pracovať neoptimálne, tak potom telo nebude môcť reagovať správne, čoho dôsledkom bude, že keď sa dostane do kontaktu s chladom, tak cievny systém sa nebude vedieť rýchlo uzavrieť a my preto ochorieme! 

 

Ustráchaní rodičia doslova obaľujú svoje deti do x vrstiev oblečenia s cieľom ich ochrániť, aby neprechladli. Tým však naopak oslabujú ich cievny systém, ktorý vedie k náchylnosti na choroby a slabej imunite. Ak sa však postupne a bezpečne začneme vystavovať chladu, tak naopak náš imunitný systém bude omnoho silnejší a získame schopnosť prirodzene reagovať na chlad, či horúčavu, bez toho, aby sme ohrozili telesnú teplotu. Zlepší sa nám krvný obeh a teda zásobovanie buniek kyslíkom, živinami, vitamínmi a uľaví sa aj bunkám od biologického stresu. Veľkým benefitom je tiež úľava od vnútorného napätia a hlboký pokoj!

 

Po desiatich dňoch sprchovania v studenej vode si priam vypestujte dobro zvyk, pretože po sprche sa budete cítiť veľmi dobre. Nastaviť batériu na studenú vodu a každý deň prakticky prekonať sám seba a prekračovať svoje hranice a zónu komfortu je niečo, čo vám dá pocit dôvery vo svoje vlastné schopnosti a posilní to vašu istotu v samého seba a tiež vôľu prekonávať prekážky na ceste životom. Moc, ktorú získate, teda schopnosť ovládnuť stresovú situáciu a zostať pri tom v absolútnom kľude, sa nevzťahuje len na chlad, ale dá  sa využiť pri akomkoľvek inom strese, či už pri horúčave, emočnom vyťažení, pri zvládaní tlaku v práci, frustrácii z dopravy, vo vzťahoch a pod.

 

Po studenej sprche, či ľadovom kúpeli budete mať nielen viac energie, ale zároveň v sebe hlboký kľud a pokoj. Mozog a srdce sú totiž neurologicky prepojené, takže znížená srdcová frekvencia sa sekundárne pozitívne prejaví na vašom vnútornom rozpoložení, nálade a dôjde k zmierneniu úzkosti.

NÁSTROJE PRIAMO OD WIMA, KTORÉ POMÔŽU

APLIKÁCIA WIM HOF METHOD 

Skvelý nástroj, ktorý vám pomôže nielen pri meraní času stráveného v studenej sprche ale aj dychovými cvičeniami. Ja osobne aplikáciu používam na zaznamenávanie všetkých cvičení (studené sprchy, dýchanie, jogové cvičenia, ľadové kúpele a pod.) Aplikácia tiež umožní prístup k e-learningu k rôznym výzvam od Wima, ktoré vám pomôžu na vašej ceste osobného rozvoja a transformácie. Wim Hof Method oficiálna aplikáciu je dostupná v Google Play aj App Store.

 

Aplikácia napríklad umožňuje v časti určenej pre 20-dňový cyklus studenej sprchy, začať postupne a prepracovať sa skúsenosťami k stavu, kde si podľa seba v aplikácii nastavíte trvanie, resp. odpočítavanie času stráveného v sprche. Zo svojej vlastnej skúsenosti viem povedať, že každý sa časom (je to individuálne 2 – 3 mesiace) vie dopracovať k 5 minútam výlučne studenej sprchy denne, kedy budete mať úsmev na perách po jej skončení a budete sa cítiť skvelo a bude vám dokonca teplo. Návod ako docieliť takýto progres aj ďalšie konkrétne návody, postupy a tipy týkajúce sa studenej sprchy, ktoré vás pripravia na ďalšie pokročilé štádium otužovania, ktorým je kúpanie sa v ľadovej vode vonku pri mínusových teplotách, nájdete v mojom eBooku.

Wim Hof Method applikácia
Wim Hof Method applikácia

VEDECKÉ PODLOŽENIE METÓDY

wim hof metóda vedecký dôkaz

Aj keď Wimove rekordy a schopnosti sú nepochybne udivujúce, jeho metódu mnohí spochybňovali a medicína a vedecká obec pristupovala k metóde so značným skepticizmom. V posledných rokoch však skvelé prínosy a benefity metódy Wima Hofa sú opakovane potvrdzované množstvom vedeckých dôkazov pochádzajúcich z renomovaných a nezávislých vedeckých ústavov a univerzít. Niekoľko z nich vrátane Radboudovej univerzity a Akademického Lekárskeho Centra (AMC) testovalo Wimovu metódu pomocou náhodne kontrolovaných experimentov.

 

Výsledky týchto štúdií potvrdzujú, že nielen samotný Wim ale aj ďalší náhodne vybraní účastníci sú schopní vedome ovplyvňovať svoj autonómny nervový systém, čo sa dovtedy považovalo za nemožné. V súčasnosti sa vykonáva niekoľko štúdií, ktoré ďalej skúmajú účinky metódy Wima Hofa v oblastiach ako mozgová a metabolická aktivita a ako konkrétne metóda znižuje zápaly a bolesť. Pozrite si konkrétne vedecké dôkazy TU.

KTO STOJÍ ZA WIM HOF METÓDOU?

Wim Hof metódu vytvoril Holanďan, držiteľ 26 svetových rekordov a inšpiratívny človek s menom Wim Hof. Wim dlhodobo trénoval svoju myseľ, telo v prírodnom prostredí, najmä v podmienkach extrémneho chladu po dlhú dobu, čo mu prinieslo medzinárodnú slávu pod prezývkou „Iceman“ alebo „Ľadový muž“.

wim hof metóda iceman ľadový muž

ŽIVOT MENIACE BENEFITY

wim hof method objav život meniace benefity

Sila metódy sa naplno prejaví pri pravidelnom aplikovaní všetkých troch pilierov metódy a dostavia sa benefity, ktoré vám reálne zmenia kvalitu vášho života. Príkladne získate:

 

Kvalitný, hlboký spánok a skvelú náladu

Zdroj veľkej životnej energie pre prácu, rodinu a zábavu

Výrazné zníženie vnútorného napätia a stresu

Silnejší imunitný systém a zdravie

Sebadôveru, kreativitu a koncentráciu

 

Objavte všetky benefity TU 🙂

POĎ A VYSKÚŠAJ WIM HOF METÓDU NA VLASTNEJ KOŽI

1. ZÍSKAJ eBOOK ZDARMA

Získajte prístup k pravidelnej inšpirácii a extra bonusom a zľavám dostupných iba pre členov a ako DARČEK vám ZDARMA pošlem eBook >> 10 Benefitov metódy, kde objavíte skvelé prínosy a funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Metóda je jedinečnou kombináciou techník, ktoré umožňujú jednoducho prevziať kontrolu nad vlastným telom a mysľou a získať tak skvelé benefity pre rôzne oblasti vášho života.

Niektoré z benefitov, ktoré v eBooku nájdete:

posilnenie imunitného systému

viac životnej energie pre prácu, rodinu a záľuby

zlepšenie zvládania chladu

kvalitný spánok pre regenaráciu

výrazná úľava od stresu a napätia

zlepšenie psychickej pohody a nálady

posilnenie vôle, sebadôvery, odhodlania a vytrvalosti

skvelý cievny fitnes

zníženie srdcového pulzu a krvného tlaku

 

Skutočná skratka ako sa stať šťastnejším, silnejším a zdravším 🙂
eBook – Wim Hof Metóda – 10 Benefitov, ktoré vám zaručene zlepšia život + Bonus: Funkčný návod na zmiernenie stresu
2. ZAŽI SKVELÝ, INTENZÍVNY WORKSHOP

Príď si vyskúšať metódu v lone nádhernej prírody, kde vás odborne a bezpečne prevediem všetkými piliermi metódy – dychové cvičenie, chladová terapia a nastavenie mysle so zameraním na jednoduchosť, efektivitu a dlhodobú udržateľnosť. Budeme spolu aplikovať najnovšie poznatky, tipy a odporúčania, priamo z Wim Hof Method akadémie 2022. Absolvovanie kurzu prináša skutočný životný reštart, možnosť osobnej transformácie s blahodarnými benefitmi pre mnohé oblasti vášho života. 

Čo očakávať od kurzu:

bezpečné a pokojné prostredie v lone prírody

predstavíme si Wim Hof metódu (história, o Wimovi, cesta k vede, prelomové okamihy, 3 piliere metódy, … )

budeme aj trochu experimentovať s dychom a vlastným telom

naučíte sa ako správne a bezpečne praktizovať WHM dychové cvičenie

naučíte sa 3-krokový protokol chladovej terapie podľa metódy Wima Hofa

osvetlíme si, čo sa v tele skutočne deje pri WHM dýchaní, chladovej terapii a nastavení mysle

získate najnovšie informácie o vede podané ľudskou rečou

rôzne zaujímavostí a dôležité súvislostí v rámci všetkých 3 pilierov metódy

budeme sa tiež trochu hýbať, uvoľňovať napätie a pracovať s telom a vnútorným svetom

ponoríme sa do ľadovej vody (plne dobrovoľné)

bude k dispozícii niečo zdravé pod zub a čistá pramenitá voda priamo z lesa

po workshope obdržíte špeciálny info balíček Wim Hof metódy s praktickými postupmi

získate prístup do skupiny, kde zdieľame svoje úspechy, motiváciu či progres

vždy skvelá atmosféra a silný zážitok

individuálny prístup

pohodlný prístup autom a zdarma parkovanie

profesionálne fotografie zachycujúce nezabudnuteľné okamihy

prekvapenie na záver >> darček pre každého 🙂

NAJNOVŠIE ČLÁNKY Z BLOGU

Tipy, skúsenosti, zaujímavosti, návody a omnoho viac, …  🙂

NOVÝ E-SHOP

Originálny dizajn, prémiová kvalita, eco-fiendly produkty, … 🙂
Eshop t-shirts inspired by Wim Hof Method

DIZAJN

Originálny dizajn produktov inšpirovaný nielen metódou Wima Hofa, ktorý nenájdete nikde inde.

 

NAŠE ZÁSADY A PRÍSTUP

  • Záleží nám na vysokej kvalite materiálu a potlače,
  • Produkty vyrobené s použitím najnovšej technológie tlače DTG (direct-to-garment),
  • Trojitá kontrola kvality pred odoslaním produktu,
  • Produkty sú vyrobené s ohľadom na udržateľnosť a zodpovednosť voči planéte a ľudom,
  • Podporujeme eco-fiendly produkty,
  • Materiály sú získavané od etických značiek a dodávateľov, ktorí spĺňajú pracovné, environmentálne a bezpečnostné požiadavky.

 

PRAVIDEĽNE PRIDÁVAME NOVÉ PRODUKTY DO E-SHOPU 🙂