Wim Hof metóda skvelé miesto na otužovanie Jasná

Skvelý tip ako získať viac z Wim Hof metódy s využitím koncentrácie + bonus vo vnútri článku

Často sa ma ľudia pýtajú „Juraj, ty to máš všetko pochodené, odporuč nejaké super miesto na otužovanie“. Vždy sa usmejem a rád poradím zopár tipov, kde sa mne osobne páčilo a tiež druhým dychom dodám, že to, čo rozhodne o kvalite zážitku z otužovania je schopnosť  sústrediť sa na svoje vnútro a nie až tak na miesto samotné.

Z toho dôvodu vždy odporúčam pred, počas aj po otužovaní byť v kľude, sústrediť sa na svoje pocity a vlastné telo. Precítiť a vnímať silu prameniacu z ľadovej vody a to bez slov a s plnou pozornosťou smerom dovnútra a nie von. Byť tu a teraz. Čo si všímaš, to rastie, čomu dávaš energiu, to rozkvitá.

Ak tento princíp previažeme so silou našej mysle, tak prínosy a benefity plunúce z Wim Hof metódy budú doslova znásobené. Silou našej mysle v spojení s technikami Wim Hof metódy dokážeme uskutočniť veci,  o ktorých si väčšina ľudí myslí, že by ich za žiadnych okolností fyzicky, či mentálne nezvládli. Opak je však pravdou.

Otužovanie vs koncentrácia v praxi:

Príklad č.1 (distribuovaná pozornosť – osobne neodporúčam) 

   Namiesto rozcvičky pred vstupom do vody venuje svoju energiu konverzácii, prípadne iným aktivitám, ktoré presúvajú pozornosť preč od vnímania samého seba.

     Do vody vstupuje s napätím v tele a teda aj v mysli a viac venuje svoju pozornosť iným okolo seba, resp. vedie priateľskú a zábavnú diskusiu so svojimi spoluotužilcami.

     Po otužovaní namiesto bezpečného pohybu na rozohriatie zvnútra, ide hneď behať a pokračuje v spoločenskej konverzácii. Čo najrýchlejšie sa oblečie a prípadne posilní bližšie nešpecifikovaným nápojom za účelom rýchleho zohriatia.

VÝSLEDOK >> Pocit napätia a bolesti počas pobytu v ľadovej vode. Nemožnosť sa prirodzene a efektívne rozohriať po otužovaní. Silná a dlhotrvajúca triaška a pocit vnútorného chladu počas celého dňa. Viac menej rozporuplný zážitok, ktorý viac telo a myseľ vyčerpá ako prinesie benefit z otužovania.

Príklad č.2 (Koncentrácia smerom dovnútra – skrátka iba byť) 

     Pred samotným otužovaním 10 – 15 minút kvalitne rozhýbe a rozohreje svoje telo do tzv. „prvej kvapky potu“.  Ideálne použije pre telo bezpečné a efektívne cvičenie – pozíciu konského jazdca. Počas cvičenia sa koncentruje na svoje telo a plne vníma jeho signály. Myseľ sústreďuje iba na pozorovanie svojho tela. (PS: vždy odporúčam pred otužovaním si v bezpečnom prostredí spraviť najskôr Wim Hof dychové cvičenie)

     Pred vstupom do vody sa zastaví, ukľudní a správne nastaví svoju myseľ. Do vody vstupuje pomalším krokom pri absolútnom uvoľnení a plnej koncentrácii na samého seba. Nerozptyľuje sa inými vonkajšími faktormi, zostáva potichu a ak to situácia dovoľuje, tak úvodný teplotný šok prekonáva ideálne so zatvorenými očami so zameraním sa na svoj vnútorný svet.

     Pomalým krokom vnímajúc svoje telo vychádza z vody a bezpečným pohybom v pozícii „horse stance – konského jazdca“ sa bez utierania rozohreje zvnútra. Oblečie sa až po iniciálnom zohriatí a pokračuje ďalej v cvičení do úplného rozohriatia tela. Toto všetko realizuje pri plnej koncentrácii a dáva 100% pozornosť svojim pocitom a telu.

VÝSLEDOK >> V dôsledku koncentrácie a uvoľneného tela a mysle zažijete počas otužovania skutočnú silu plynúcu z chladu. Zažijete hlboký pokoj. Keďže sa nebudete rozptyľovať a budete zameraní iba na pozorovanie samého seba a na to, čo sa deje vo vás, tak pobyt v ľadovej vode bude skvelou skúsenosťou. Rýchlejšie sa rozohrejete po otužovaní, nebudete mať triašku a pocit vnútorného chladu počas dňa. Jednoducho prežijete zážitok o ktorom budete chcieť rozprávať, ktorý prináša skutočné benefity pre telo aj myseľ.

     BONUS: TIP na super miesto na otužovanie, dostupné autom v Demänovskej doline.

Tohtoročnú lyžiarsku sezónu som ukončil s dcérkami v Jasnej a po ceste späť sme objavili skvelé, autom dostupné miesto na otužovanie v potoku Demänovka. Je to hneď vedľa Riverside reštaurácie, presne pri začiatku náučného chodníka k Demänovskej ľadovej jaskyni. Nižšie prikladám zopár fotiek a tiež presné označenie tohto miesta v potoku na otužovanie. PS: Voda mala skvelých 1,5°C :-).

     Presné označenie miesta na Google mapách, kde sme parkovali nájdete TU

Užívajte 🙂


Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život naplno aj vďaka WHM metóde. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU.

+ nový WHM Merch – Originálny dizajn produktov inšpirovaný nielen metódou Wima Hofa, ktorý nenájdete nikde inde

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku a tiež sa určite pridaj do nášho Wim Hof Method podporného chatu, kde sa vzájomne podporujeme. Inšpiruj seba aj iných, zdieľaj, ostaň informovaný/á

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

Facebook WHM skupina

Facebook Fan page

Messenger podporný WHM chat

Instagram

Youtube

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre