Wim Hof metóda skvelé miesto na otužovanie Jasná

Skvelý tip ako získať viac z Wim Hof metódy s využitím koncentrácie + bonus vo vnútri článku

Často sa ma ľudia pýtajú „Juraj, ty to máš všetko pochodené, odporuč nejaké super miesto na otužovanie“. Vždy sa usmejem a rád poradím zopár tipov, kde sa mne osobne páčilo a tiež druhým dychom dodám, že to, čo rozhodne o kvalite zážitku z otužovania je schopnosť  sústrediť sa na svoje vnútro a nie až tak na miesto samotné.

Z toho dôvodu vždy odporúčam pred, počas aj po otužovaní byť v kľude, sústrediť sa na svoje pocity a vlastné telo. Precítiť a vnímať silu prameniacu z ľadovej vody a to bez slov a s plnou pozornosťou smerom dovnútra a nie von. Byť tu a teraz. Čo si všímaš, to rastie, čomu dávaš energiu, to rozkvitá.

Ak tento princíp previažeme so silou našej mysle, tak prínosy a benefity plunúce z Wim Hof metódy budú doslova znásobené. Silou našej mysle v spojení s technikami Wim Hof metódy dokážeme uskutočniť veci,  o ktorých si väčšina ľudí myslí, že by ich za žiadnych okolností fyzicky, či mentálne nezvládli. Opak je však pravdou.

Otužovanie vs koncentrácia v praxi:

Príklad č.1 (distribuovaná pozornosť – osobne neodporúčam) 

   Namiesto rozcvičky pred vstupom do vody venuje svoju energiu konverzácii, prípadne iným aktivitám, ktoré presúvajú pozornosť preč od vnímania samého seba.

     Do vody vstupuje s napätím v tele a teda aj v mysli a viac venuje svoju pozornosť iným okolo seba, resp. vedie priateľskú a zábavnú diskusiu so svojimi spoluotužilcami.

     Po otužovaní namiesto bezpečného pohybu na rozohriatie zvnútra, ide hneď behať a pokračuje v spoločenskej konverzácii. Čo najrýchlejšie sa oblečie a prípadne posilní bližšie nešpecifikovaným nápojom za účelom rýchleho zohriatia.

VÝSLEDOK >> Pocit napätia a bolesti počas pobytu v ľadovej vode. Nemožnosť sa prirodzene a efektívne rozohriať po otužovaní. Silná a dlhotrvajúca triaška a pocit vnútorného chladu počas celého dňa. Viac menej rozporuplný zážitok, ktorý viac telo a myseľ vyčerpá ako prinesie benefit z otužovania.

Príklad č.2 (Koncentrácia smerom dovnútra – skrátka iba byť) 

     Pred samotným otužovaním 10 – 15 minút kvalitne rozhýbe a rozohreje svoje telo do tzv. „prvej kvapky potu“.  Ideálne použije pre telo bezpečné a efektívne cvičenie – pozíciu konského jazdca. Počas cvičenia sa koncentruje na svoje telo a plne vníma jeho signály. Myseľ sústreďuje iba na pozorovanie svojho tela. (PS: vždy odporúčam pred otužovaním si v bezpečnom prostredí spraviť najskôr Wim Hof dychové cvičenie)

     Pred vstupom do vody sa zastaví, ukľudní a správne nastaví svoju myseľ. Do vody vstupuje pomalším krokom pri absolútnom uvoľnení a plnej koncentrácii na samého seba. Nerozptyľuje sa inými vonkajšími faktormi, zostáva potichu a ak to situácia dovoľuje, tak úvodný teplotný šok prekonáva ideálne so zatvorenými očami so zameraním sa na svoj vnútorný svet.

     Pomalým krokom vnímajúc svoje telo vychádza z vody a bezpečným pohybom v pozícii „horse stance – konského jazdca“ sa bez utierania rozohreje zvnútra. Oblečie sa až po iniciálnom zohriatí a pokračuje ďalej v cvičení do úplného rozohriatia tela. Toto všetko realizuje pri plnej koncentrácii a dáva 100% pozornosť svojim pocitom a telu.

VÝSLEDOK >> V dôsledku koncentrácie a uvoľneného tela a mysle zažijete počas otužovania skutočnú silu plynúcu z chladu. Zažijete hlboký pokoj. Keďže sa nebudete rozptyľovať a budete zameraní iba na pozorovanie samého seba a na to, čo sa deje vo vás, tak pobyt v ľadovej vode bude skvelou skúsenosťou. Rýchlejšie sa rozohrejete po otužovaní, nebudete mať triašku a pocit vnútorného chladu počas dňa. Jednoducho prežijete zážitok o ktorom budete chcieť rozprávať, ktorý prináša skutočné benefity pre telo aj myseľ.

     BONUS: TIP na super miesto na otužovanie, dostupné autom v Demänovskej doline.

Tohtoročnú lyžiarsku sezónu som ukončil s dcérkami v Jasnej a po ceste späť sme objavili skvelé, autom dostupné miesto na otužovanie v potoku Demänovka. Je to hneď vedľa Riverside reštaurácie, presne pri začiatku náučného chodníka k Demänovskej ľadovej jaskyni. Nižšie prikladám zopár fotiek a tiež presné označenie tohto miesta v potoku na otužovanie. PS: Voda mala skvelých 1,5°C :-).

     Presné označenie miesta na Google mapách, kde sme parkovali nájdete TU

Užívajte 🙂


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre