wim hof motivacia skupinova energia

3 overené tipy ako budovať silnú vôľu a sebadisciplínu.

Je všeobecne známe, že silná vôľa, sebadisciplína a vytrvalosť sú dôležitými faktormi pre dosiahnutie úspechov v rôznych oblastiach života.

Avšak nikto nás v škole neučil, ako sebakontrolu resp. sebadisciplínu správne vnímať a už vôbec nie, ako ju trénovať, či posilňovať a využiť v náš prospech. Áno, je možné povedať, že silná schopnosť sebaovládania a silná vôľa by nám určite pomohla jesť zdravé jedlá, pravidelne cvičiť, vyhýbať sa návykovým látkam, fajčeniu, alkoholu, šetriť na dôchodok, prestať prokrastinovať a dosahovať najrôznejšie ušľachtilé ciele. Avšak je v tom jeden háčik. Silná vôľa sama o sebe nestačí 🙁

Nedostatok vôle nie je však jediným dôvodom, prečo zlyhávame pri dosahovaní svojich cieľov. Vedec v oblasti neurovedy zaoberajúci sa vôľou Roy Baumeister, PhD, lekár a psychológ na Floridskej štátnej univerzite, popisuje tri základné komponenty potrebné na dosiahnutie cieľov:

  • výskumy dokazujú, že najskôr je nutné nastaviť správnu motiváciu pre zmenu a stanoviť si jasný cieľ. (Inými slovami – ak ľudia majú silné prečo, sami si nájdu ako a ak ľudia nevedia kam idú (nemajú cieľ), tak sa nemôžu čudovať, že prídu úplne niekde inde.)
  • Po druhé je kľúčové sledovať svoje každodenné aktivity a správanie na ceste k uvedenému cieľu.
  • Tretím a veľmi dôležitým faktorom je práve sila vôle. (Veriť, že je to uskutočniteľné, že to už prakticky nastalo – jednoducho „Je to tak“)

Či už je cieľom schudnúť, prestať fajčiť, viac študovať alebo tráviť menej času na Facebooku, sila vôle je jedným z kritických faktorov k dosiahnutiu želaných výsledkov.

Sila vôle a vnútorné nastavenie je pre každého človeka iné. Niekto svoju víziu dotiahne do konca aj napriek mnohým prekážkam a niekto to vzdá hneď v začiatkoch pri prvom zlyhaní či prekážke s konštatovaním „Ja na to nemám!“. A mnohí ľudia sa naozaj snažia (o tomto čarovnom slovíčku určite napíšem jeden z ďalších článkov :-)) dosiahnuť svoje ciele (schudnúť, dobre vyzerať, začať podnikať, naučiť sa nový jazyk a pod.) ale nie vždy sa im to podarí. Ale ak to naozaj chcú a sú plne odhodlaní zmenu uskutočniť, tak na ceste za lepšou verziou samého seba bude veľmi dôležité veriť v to, že zmena je uskutočniteľná a mať skalopevnú vôľu ísť si za svojím snom.

     Ľudia, ktorí pochybujú vo svoje schopnosti, si vedome programujú svoju myseľ vzorcom, že nie sú dosť dobrí, čo spolu s nízkou úrovňou odhodlania resp. nedostatkom silnej vôle, začne spôsobovať prijímanie zlých rozhodnutí a takíto ľudia sa budú spravidla podriaďovať krátkodobým cieľom na úkor tých dlhodobejších.

     Avšak ľudia so silnou vôľou, odhodlaním a vytrvalosťou sú šťastnejší, zdravší, spokojnejší vo vzťahoch, majú lepšiu kariéru, ľahšie zvládajú stres, konflikty a nepriaznivé záťažové situácie. A preto posilnenie vôle a schopnosti vytrvať v nasadení vám prinesie do života veľa výhod.

V živote som skúmal na vlastnej koži rôzne meditácie, NLP, či rôzne behaviorálne zmenové techniky založené na neurovede, avšak až práve praktizovaním techník Wim Hof metódy som skutočne získal skalopevnú vôľu a schopnosť sebakontroly nad vlastným telom a mysľou, čo mi následne významne pomohlo vo všetkých oblastiach života.

3 overené tipy ako budovať silnú vôľu a sebadisciplínu.

     Autosugestívne vety, ktoré pomáhajú. Každé ráno po Wim Hof dychovom cvičení si nahlas povedzte túto autosugestívnu vetu, pričom vždy dáte dikciu na rôzne slovo vo vete. O mojom živote sa rozhoduje práve vtedy, keď sa mi nechce. Spôsobí to, že ak príde situácia, kedy vám váš škriatok bude šepkať (radšej si ešte hodinku pospi, veď ťa čaká náročný deň a dýchať a studenú sprchu si môžeš dať až zajtra), tak BUM, vtedy sa vám ako zázrak z podvedomia vyjaví mantra „O mojom živote sa rozhoduje práve vtedy, keď sa mi nechce“ a garantujem vám, že vaša reakcia bude – „Teda, že mne sa nechce?“ a naštartuje vás to k správnemu rozhodnutiu a posilneniu vašej sebadisciplíny a vôle 🙂

     Sila skupinovej energie. Stanovte si cieľ (napr. budem sa chodiť pravidelne otužovať každú nedeľu do jazera v parku) a oznámte to svojim známym. Získajte ideálne niekoľko ostatných ľudí, ktorí budú mať buď rovnaký cieľ ako vy (budú s vami chodiť v nedeľu otužovať), alebo vám budú robiť „veľkého brata“ a každú nedeľu s vami pôjdu k jazeru, aby vás podporili v sebadisciplíne a tréningu vôle skupinovou energiou, respektíve svojou prítomnosťou.

     Studená sprcha každé ráno. Každým otočením batérie na studenú vodu prekonávate svoje hranice a upevňujete silu sebadisciplíny a vôle. Ten pocit po minúte studenej sprchy je neskutočne nádherný. Garantujem vám, že sa budete usmievať a budete mať energiu zvládnuť čokoľvek na svete. A to skutočne stojí za to 🙂

Užívajte život 🙂


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre