ladove-kocky-pre-ochladenie-vody-v-sude-wim-hof-metoda-juraj-bucek

Ako zvládnuť horúčavy + tip na otužovanie počas tropických dní

S príchodom leta a horúcich dní ľudia podvedome vyhľadávajú chladné miesta, alebo studenú vodu, kde by sa mohli osviežiť. Poznám mnoho ľudí v mojom okolí, ktorí sa cez letné horúčavy začali prirodzene sprchovať v studenej vode a konštatujú niečo v zmysle „Počuj, tá studená voda má niečo do seba a cítim sa po nej svieži a zvládam lepšie aj tieto 30+ stupňové horúčavy :-)“.

 

Dnes po rokoch skúseností a praxe s Wim Hof metódou môžem s kľudom konštatovať, že s využitím týchto jednoduchých techník metódy (dýchanie, chladová terapia, nastavenie mysle), skutočne nadobúda telo aj myseľ výrazne väčšiu odolnosť voči vonkajším vplyvom akými sú chlad, rôzne záťažové situácie, ALE tiež odolnosť voči vysokým vonkajším teplotám, ktoré v tomto období roka dosahovali až 35/36°C.

 

Aj v minulosti som skúšal studené sprchy, avšak nebolo to na pravidelnej báze a bez dychového Wim Hof cvičenia a mentálneho tréningu. Síce krátke osvieženie v studenej sprche (v tom čase som studenú sprchu prežíval veľmi „živelne“) prinieslo určitý efekt, ale iba krátkodobého charakteru. Pamätám si, ako zo mňa permanentne „tieklo“, potil som sa od hlavy až po päty. Aj napriek tomu, že som štíhlej postavy , dokázal  som v minulosti prepotiť komplet oblečenie.

 

Používal som rôzne špeciálne antiperspiranty, tuhé, tekuté, špeciálne, avšak nič nepomáhalo. Dodnes si pamätám, že som vyšiel zo studenej sprchy a prakticky okamžite som sa začal opäť potiť. Vnútorne som vtedy skonštatoval – „Bude to zrejme genetika, niekto sa potí viac, niekto menej, čo už.“

 

Vlastná skúsenosť výrazne ovplyvňuje náš pohľad na to, čo je a čo nie je možné. Ak nám v detstve prirodzené autority (rodičia, učitelia a pod.) napríklad často hovorili, že „nechoď bosý po tej studenej podlahe, lebo prechladneš“ alebo „nechoď von s mokrou hlavou, lebo budeš chorý“, tak nám síce s dobrým úmyslom, ale nevedomky programovali naše podvedomie negatívnou sugesciou, ktorá dokonale nastavila vzorec, ktorý má naše podvedomie naplniť, ak takáto situácia nastane.

 

Inými slovami, na vedomej úrovni samozrejme nechceme ochorieť, dokonca zdravo jeme, cvičíme, sme pozitívni, ALE stačí sa prejsť po studenej podlahe holými nohami, alebo vybehnúť von s mokru hlavou a nachladnutie sa ihneď dostaví a vzorec si dokonale utvrdíme na vlastnej skúsenosti.

 

A vlastná skúsenosť je to o čom vás nikto a nič nepresvedčí. Môžete vidieť chodiť ľudí bosých po ľade, kúpajúcich sa vonku v zime, ktorí sú zdraví ako repa, ALE naša skúsenosť hovorí pravý opak a tak sa nám to v živote bude na 100% diať!

 

     Je tu však aj jedna skvelá správa, nenarodili sme sa s týmito seba limitujúcimi obmedzeniami a preto je možné sa ich aj zbaviť. Dokáže to fungovať aj naopak. Teda vlastnou skúsenosťou preprogramovať svoje podvedomie.

 

Cieleným a kontrolovaným vonkajším tréningom s využitím napríklad metód Wima Hofa, ideálne pod vedením skúseného inštruktora, dosiahnuť emočne silný zážitok, ktorý povedie na vaše prekvapenie k úplne inému výsledku, ako sa vám to roky potvrdzovalo. Úplne ideálny je tu skupinový efekt, kedy vplyv na podvedomie a zmenu obmedzujúceho presvedčenia je o to silnejší. Vtedy sa začnú diať doslova zázraky na úrovni nášho sebavedomia a osobného rastu. Ľudia si vtedy často uvedomia, že ak sa dokázali ponoriť na 2 minúty do ľadovej vody a zostali zdraví, tak potom prakticky môžu dokázať aj iné veci, ktoré dovtedy považovali za neprekonateľné, či nemožné.

 

A presne takto isto to mne zafungovalo s mojim potením, kde vďaka pravidelnej rannej Wim Hof rutine – dýchacie cvičenie, nastavenie mysle a cieľov pre podvedomie a chladovej terapii, sa dnes už nadmerne vôbec nepotím ako v minulosti. Dokonca dokážem úplne v pohodičke spať aj pri teplote 29,9°C, ktorú nám nameral včera termostat v spálni. Pred rokmi toto by bolo niečo nepredstaviteľné a nemohol by som doslova ani dýchať. Dnes sa vďaka Wim Hof metóde cítim ako ryba vo vode, ktorá môže mať kľudne 0°C, ale tiež s prehľadom zvládam aj vyslovene horúce dni, kde si doslova dokážem zapnúť „vnútornú klimatizáciu“. Wim Hof metóda prináša mnoho iných benefitov, ktoré si môžete pozrieť tu.

 

     BONUS: TIP ako skutočne otužovať aj počas tropických horúčav.

 

Svoju kaďu na záhrade môžete využiť nielen na polievanie, ale aj na otužovanie 🙂 Ja svoj 500 litrový zelený sud na vodu počas letných dní využívam presne takto.

Okrem rannej pravidelnej studenej sprchy (3 minúty, začínam aj končím studenou – čo samozrejme počas tropických dní nie je až tak studená sprcha (aktuálne v TN 14°C z vodovodu)), taktiež raz do týždňa svoju kaďu ručne „vypolievam“ na záhradu a opäť ju napustím ľadovou vodou priamo zo studne. Kolobeh sa uzavrie, a to, čo si požičiam z matky zeme, jej opäť vrátim :-).

(PS: Ak by niekto chcel, viem odporučiť môjho otca, ktorý už viac ako 40 rokov hľadá s prútikom vodu a má 100% úspešnosť. Vie presne nájsť, kde a ako hlboko je voda na vašom pozemku a vy si následne môžete za minimálne náklady užívať benefity studenej vody.)

 

A počas leta, keď vodu nie je možné v kadi cez noc prirodzene ochladiť, tak používam kocky ľadu. Pozrite nižšie fotky a video z jednej takejto „ľadovej“ akcie u mňa na záhrade :-). Zažijete tak aj vy skvelú zábavu, perfektne studenú vodu aj v strede leta. Otužte tak svoje telo aj myseľ a získajte mrazivý zážitok aj počas tropických dní.

 

Užívajte 🙂


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre