wim hof metóda studená sprcha

Iba 12 dní cievneho fitnesu spôsobí toto…

Vždy som vedel, že otužovanie je zdraviu prospešné. Tridsať sedem rokov som to iba z diaľky registroval a sem tam som videl reportáž v médiách s ľuďmi, ktorí sa v snehu a v mraze dobrovoľne ponárali do ľadovej vody. Bŕŕŕŕ…. V mojej mysli som mal zažitú predstavu, že to musia byť ľudia, ktorých príroda obdarila určitou rezistenciou proti chladu a bolesti a teda, takéto niečo zvládnu iba vyvolení.

 

Väčšina z nás od malička počúvala odporúčania / príkazy rodičov, ktorí to samozrejme robili so zámerom nás ochrániť, ako napríklad: „Dobre sa obleč, lebo prechladneš“, „Základ je mať nohy teple, daj si ponožky, lebo ti nachladnú ľadviny / začne tiecť z nosa“, „Nechoď von s mokrou hlavou, nachladnú ti dutiny“, „Len nespadni do tej ľadovej vody, lebo dostaneš zápal pľúc“, … A presne takéto a ním podobné negatívne sugescie, vyformovali vo väčšine z nás seba-obmedzujúce presvedčenia o ktorých pravdivosti ani len na sekundu nepochybujeme – lebo je to predsa tak :-).

 

A keďže iba veľmi málo ľudí systematicky nepracuje na svojej otužilosti, tak sa nám aj tieto hororové „power vety“ (vety ktorým veríme) v živote mnoho krát skutočne potvrdili. Mozog, respektíve naše naprogramované podvedomie vo väčšine prípadov naozaj disponuje takouto skúsenosťou, lebo naozaj som tú nádchu dostal, keď som si nedal po teplej vani ponožky, lebo naozaj som to odležal zo zápalom pľúc, keď som sa musel ako prvý kúpať 1. apríla v 13 stupňovej vode vo Váhu, aby som sa tým mohol pochváliť v škole a takýchto „naozaj“ sa aj mne potvrdilo mnoho krát v živote a obmedzujúce presvedčenia sa opäť potvrdzovali 🙁

 

Úprimne, ani sa nečudujem, že väčšina ľudí má skutočne hlboko zakorenený strach z chladu. Úprimne, pri predstavte, že by ma niekto v lete ošpliechal studenou vodou, by mi ešte pred pár rokmi automaticky naskočila husia koža. Veľmi dobre viem o čom píšem, ja sám som bol jedným z tých, ktorí v lete išli veľmi opatrne a pomaly do 24 / 25 stupňovej vody. Štandardne som mal štyri krát do roka prechladnuté dutiny a ofúknuté kríže, že som sa nemohol ani len postaviť z postele a zdalo sa mi skoro až normálne. Veď som to videl všade okolo mňa.

 

Až prišiel v roku 2017 jeden impulz do môjho života, ktorého výsledkom bolo, že som sa rozhodol začať so studenými sprchami. Hovorím si, „keď to dávajú iní dám to aj ja, veď to nemôže byť až také hrozné!“ Bez akejkoľvek prípravy, postavil som sa do sprchy, zapol som svoje ego na 100%, zaťal zuby, napol svaly a pustil studenú vodu na 2 minúty. Áno, krásny ukážkový príklad, ako sa to nemá robiť a výsledok na seba nenechal dlho čakať: 39°C horúčky a týždeň v posteli!  

 

Mal som však jedno šťastie a to, že som po prvom nezdare neskonštatoval, že „toto nieje nič pre mňa“ a ako ostrieľaný manažér som vedel, že to chce procesy a treba na vec ísť pekne, postupne od lesa :-). Netrvalo dlho a proces s názvom Wim Hof Metóda mi prišiel do života ako blesk z jasného neba.

 

Postupne som začal krok po kroku a na moje veľké prekvapenie sa začali výsledky dostavovať skoro okamžite. Absolvoval som aj kurz Wima Hofa, ktorý mi však poskytol iba základný kontakt s metódou a moja zvedavosť a okruh mojich otázok sa týmto len rozšíril. Následne som sa pustil do štúdia všetkých oficiálnych vedeckých prác o Wim Hof metóde, chcel som pochopiť, ako to skutočne funguje a absolvoval som všetky tréningy priamo z kuchyne Wima Hofa. Vlastným intenzívnym skúmaním a praktickým používaním Wim Hof metódy som dosiahol zlepšenia svojho zdravotného stavu, nad ktorými žasla aj moja obvodná lekárka.

 

Príkladne, pri tohto ročnej preventívnej prehliadke, sa moja lekárka pozrie niekoľko krát do počítača, na mňa, do monitora a späť na mňa a povedala: „Veď vy ste už u nás 3 roky nebol!“ a inštruovala zdravotnú sestru, aby mi ako prvé zmerala tlak a srdcový pulz. Ja už som vedel, aký bude výsledok merania, keďže o tom je práve tento článok :-). Sestrička zmerala zapísala na papierik výsledky a lekárka si ma zavolala na konzultáciu. Posadil som a na stoličku a v tom pani doktorka kričí na sestričku Renatka, asi ste si to zle zapísala, zmerajte mi tlak a pulz ešte raz. Sestrička namietala, ale doktorka sa nenechala odbiť a meranie som musel absolvoval ešte raz. Sestrička zmerala ešte raz a teraz sa na to sústredila, ako by to robila prvý krát a pulz mi merala nie 15 sekúnd, ale celú minútu poctivo počítala údery srdca :-).  „Vidíte pani doktorka, merala som správne“, víťazoslávne konštatovala sestrička!

 

Pani doktorke to nešlo do hlavy, pretože celé tie dlhé roky, čo sa venujem riadeniu veľkým IT projektov, som mal štandardne tlak  140 mm Hg na 100 mm Hg a vždy mi hovorila, aby som spomalil a teraz mi namerala krvný tlak 110 mm Hg na 70 mm, čo bolo naozaj skokové zlepšenie! Avšak najviac ju prekvapil môj srdcový pulz, ktorý bol 52 úderov za minútu prvé meranie a 51 druhé, pričom moja štandardná srdcová frekvencia v kľude bývala aj 85 – 90 úderov za minútu a viac, čo moju doktorku znepokojovalo najviac a často sa ma pýtala, či mám veľa stresu v práci a pod..

 

Spýtala sa ma – „pán Buček, vy beriete nejaké lieky“? Odpoveď: „Nie 🙂„a teda ste zmenil prácu?“ odpoveď: „Nie :-)“ a „čakal ste intenzívne športovať?“ Odpoveď: „Ani nie, ale pravidelne 5 minút ráno denne cvičím.“ Na to lekárka odvetila: „To sa mi nezdá, že by to takto zabralo a zmenil ste niečo radikálne vo vašom živote?“ Vtedy som jej prezradil, že som začal trénovať svoj cievny systém postupným vystavovaním sa chladu – studené sprchy každý deň a kúpanie sa v prírodnej vode aj počas zimných mesiacov a že aj dnes ráno som bol vo svojej 500 litrovej kadi na záhrade, kde som si vysýpal 2 vrecia ľadu :-).

 

V tom mi doktorka odvetila: To ste mi mal hneď povedať, že otužujete, to všetko vysvetľuje! „Takže vy ste jeden z tých ľadových medveďov?“ Odvetil som jej, že nie tak úplne, pretože ja praktikujem Wim Hof Metódu, ktorá využíva 3 piliere – dych, chladovú terapiu a tiež prácu s mysľou a iný prístup ako majú známe ľadové tulene, či medvede. Diskutovali sme ešte asi pol hodinu o tomto spôsobe fyzického a mentálneho posilňovania organizmu a hlavne sa zaujímala, ako dlho mi trvalo, pokiaľ som znížil svoju srdcovú frekvenciu o takmer 40 úderov za minútu, pretože ako tvrdila, tým som zabil niekoľko múch naraz:

     optimálny krvný tlak,

     menšie zaťaženie srdca a teda telo nemusí trvalo generovať kortizol, aby to srdce zvládlo,

     signifikantné zníženie rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení (čo mi vravela, že je zabijak číslo 1 aj u nej v ambulancií).

 

Keď som jej povedal, že zníženie tepu z 90 na 60 úderov srdca za minútu sa udialo už po 12 dňoch sprchovania v studenej vode, kde som začínal na 30 sekundách a postupne som každý deň navyšoval o 15 sekúnd a zostal som až do dnešných dní na úrovni 5 min. sprchovania, každý deň, tak tomu nechcela veriť!  

 

     Áno stačí tak krátko, iba 12 dní sprchovania v studenej vode ti môže priniesť neuveriteľné benefity, kde ja osobne najviac vyzdvihujem skvelý cievny fitnes, ktorý spôsobí lepšiu kondíciu vaskulárneho systému, zníži sa tlak, srdce nemusí tak „makať“ a prichádza k neuveriteľnému uvoľneniu napätia vo fyzickej aj emočnej rovine a človek je potom schopný zvládať omnoho lepšie záťažové situácie, ktoré prináša život. 

 

PRÍNOSY WIM HOF CHLADOVEJ TERAPIE

wim hof metóda studená sprcha

 

Tréning cievneho systému, resp. cievny fitness (napríklad sprchovaním v studenej vode alebo kúpeľmi v prírodnej ľadovej vode) dokáže účinne znížiť stres vyvíjaný na naše srdce a celý kardiovaskulárny systém. Naše telo vie prirodzene zvládať chlad, stačí si iba dať povolenie to zvládnuť a nechať sa previesť chladovou terapiou, čo povedie k prepísaniu seba obmedzujúcich presvedčení, ktorým veríme. Po krátkej dobe postupného vystavovania sa chladu v studenej sprche, keď si telo navykne na kontakt s chladom, každý zvládne napríklad aj snehovú jogu, či cvičenie vonku v  mraze bez trička, bez topánok, iba v šortkách. Je až neuveriteľné, že po cca pätnástich minútach telo prestane vnímať chlad, čo je znakom, že sa cievny systém prispôsobil prostrediu. Túto schopnosť zvládať chlad máme všetci vrodenú, avšak neustálym komfortom okolo nás, spôsobujeme neoptimálne fungovanie cievneho systému, čo je veľká škoda, pretože práve tento systém dopravuje krv a potrebné živiny, kyslík a ostatné dôležité prvky do buniek. Pokiaľ je cievny systém pravidelne trénovaný, napríklad sprchovaním v studenej vode, či ľadovými kúpeľmi, srdcová frekvencia sa zníži, čo je najlepší liek pre stres.

 

WIM HOF CHLADOVÁ TERAPIA PRINÁŠA TIETO SKVELÉ BENEFITY!

     viac vnútornej sily, energie a dobrá nálada

     zlepšenie fyzickej aj psychickej odolnosti voči stresovým situáciam   

     zlepšenie a zrýchlenie metabolizmu

     redukcia zápalov v tele

     zmiernenie opuchov a bolestí svalov či kĺbov

     zrýchlenie regenerácie organizmu

     zlepšenie kvality spánku

     posilnenie vlastnej vôle a sebadôvery

     optimalizácia svalového tonusu cievneho systému a krvného obehu

     zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie

     zlepšenie kognitívnych schopností mozgu a koncentrácie

     detoxikácia, resp. zlepšenie funkčnosti lymfatického systému

     zníženie vnútorného napätia a stresu

     posilnenie imunitného systému

     efektívne a rýchle spaľovanie tukov

     zlepšenie termoregulácie orgamiznu

Všetky benefity WHM metódy nájdete na tomto odkaze.

 

Ako bonus som pre vás pripravil, na tomto odkaze, kompletné zhrnutie a zaujímavých informácií a faktov týkajúcich sa Wim Hof hladovej terapie, kde nájdete odpovede a informácie týkajúce sa týchto okruhov / tém:

  1. PREČO JE CHLADOVÁ TERAPIA DÔLEŽITÁ?
  2. CHLAD JE PRIATEĽOM NÁŠHO CIEVNEHO SYSTÉMU
  3. CIEVNY FITNESS
  4. PRAX JE PRAX, POĎTE TO ZAŽIŤ!
  5. WIM HOF CHLADOVÁ TERAPIA PRINÁŠA SKVELÉ BENEFITY
  6. ČO SA UDEJE V ORGANIZME PRI CHLADOVEJ TERAPIÍ?
  7. NÁSTROJE PRIAMO OD WIMA, KTORÉ POMÔŽU
  8. VEDECKÉ PODLOŽENIE METÓDY …


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre