Wim Hof Method dýchacie cvičenie wim hof method basic breathing exercise

Jednoduchá ranná rutina, ktorá ti zmení život

Dodnes sa pamätám, že hneď po prvom Wim Hof Method (WHM) základnom dychovom cvičení som bol schopný navýšiť svoj limit v kľukoch z 25 na 35 a pociťoval som ohromný pokoj a kľud a zároveň som mal skvelú náladu a usmieval som sa ako slniečko :-).

 

Vtedy som ešte nevedel, čo sa v skutočnosti udialo s mojím telom. Dnes, už ako Wim Hof Method inštruktor vo výcviku, poznám súvislosti a presne rozumiem, čo sa udialo v tele na fyzickej úrovni a dodnes si pravidelne každé ráno od 5:30 do 6:00 dopriavam pravidelnú dávku tzv. hormetického stresu vo forme Wim Hof Method základného dychového cvičenia.

 

Spôsob, akým dýchame, v skutočnosti silne ovplyvňuje chemické a fyziologické procesy v našom tele. V priebehu rokov Wim Hof vyvinul špeciálne dychové cvičenie, ktoré udržuje naše telo v optimálnom stave pod úplnou kontrolou aj v tých najextrémnejších podmienkach.

 

Toto je niekoľko benefitov, ktoré vám WHM dychové cvičenie prinesie do vášho života:

     energizuje a posilňuje telo,

     WHM dýchaním trénujete kardiovaskulárny systém, pľúca, všetky tkanivá a svaly okolo pľúc, krvný obeh a tiež nervový systém,

     Wim Hof dýchacia technika pomáha telu dostať sa do stavu potrebného na získanie prístupu k autonómnemu nervovému systému,

     znižuje zápal a posilňuje imunitný systém,

     znižuje zásaditosť organizmu a alkalizuje krv,

     znížuje pocit úzkosti a výrazne zvyšuje duševnú pohodu,

     zvyšuje odolnosť organizmu voči bolesti, chladu a ostatným stresovým situáciám,

     zvyšuje kapacitu a vitalitu pľúc,

     posilňuje imunitnú odpoveď a mnohé ďalšie benefity.

 

Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej…

Dýchacia technika Wima Hofa je jednoduchá a ľahko aplikovateľná, ale zároveň je veľmi silná a účinná. Resetuje myseľ a telo a tiež aktivuje tvorbu adrenalínu. Je to úžasný nástroj, ako sa dostať do hĺbky našej fyziológie.

     Bezpečnosť na prvom mieste!

Cvičenie môže ovplyvniť vašu motoriku a v zriedkavých prípadoch môže viesť k strate vedomia. Preto je veľmi dôležité dodržiavať tieto bezpečnostné pravidlá:

     pred cvičením si VŽDY sadnite alebo ľahnite,

     NIKDY nerobte toto cvičenie počas šoférovania, plávania, potápania alebo pri vode,

     VŽDY cvičte v bezpečnom prostredí a NIKDY nie tam, kde by prípadná krátkodobá strata vedomia mohla predstavovať riziko poranenia,

 

A predtým, než vám predstavím konkrétne kroky, mám pre vás jeden DOBRÝ TIP:

Pre maximálny efekt a zážitok sa odporúča robiť základné dychové cvičenia Wim Hofovej metódy ráno a nalačno.

 

     Krok č. 1: Urobte si pohodlie – správna poloha

Posaďte sa alebo si ľahnite v kľudnom prostredí alebo si vyberte inú pohodlnú polohu alebo ktorýkoľvek spôsob, ktorý je pre vás najpohodlnejší. Zatvorte oči a upokojte svoju myseľ. Uistite sa, že môžete voľne rozťahovať hrudný kôš a pľúca bez toho, aby ste cítili akékoľvek obmedzenia.

 

     Krok č. 2: 30 až 40 hlbokých nádychov a výdychov
Sústreďte sa a chvíľu sledujte svoj dych. Začnite vedome dýchať. Začnite pomaly a nadychujte sa stále hlbšie a hlbšie, až kým úplne nenaplníte pľúca. Zhlboka sa nadýchnite nosom alebo ústami alebo oboma a vydýchnite ústami bez použitia sily. NEVYDYCHUJTE všetok vzduch z pľúc, ale len objem, ktorý spontánne vyjde sám von. Udržujte stabilný rytmus. Najskôr sa zhlboka nadýchnite do brucha, potom do hrudníka a pri výdychu jednoducho vypustite vzduch z pľúc bez použitia sily. Urobte to cca 30 alebo 40 krát. Táto fáza dýchania má hlboký dopad na našu fyziológiu a môžete pociťovať symptómy ako je točenie hlavy, pocity mravčenia v tele, emocionálne uvoľnenie, zmena telesnej teploty, zvonenie v ušiach alebo zívanie, čo je úplne prirodzené a tieto dočasné príznaky sú úplne neškodné.

 

     Krok č. 3: Zadržanie dychu – retenčná fáza
Po poslednom výdychu sa naposledy nadýchnite tak hlboko, ako len dokážete. Potom vydýchnite vzduch a bez vzduchu v pľúcach prestaňte dýchať a zadržte nenásilne dych tak dlho, ako môžete. Zadržte dych až pokiaľ nepocítite nutkanie znova dýchať a hlavne si užite úžasný pokoj a ticho počas tohto silného meditačného stavu.

 

     Posledný krok č. 4: Regeneračný nádych
Keď pocítite nutkanie sa znovu nadýchnuť, zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych asi na 10 alebo 15 sekúnd. Potom vydýchnite a tieto štyri kroky predstavujú jedno kolo dychového cvičenia.

 

Opakujú sa 3 alebo 4 kolá po sebe. Po dokončení dychového cvičenia sa postupne a pozvoľne začnite hýbať a užívajte si skvelý pocit po cvičení. Ak zaradíte toto dychové cvičenie do svojho ranného rituálu, tak investovaných 15 minút vášho času vám prinesie doslova život meniace benefity pre telo aj myseľ.   

 

Viac informácií o dychovom cvičení nájdete >>> TU <<<


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
3 1 hlas
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre