jóga na snehu, nádherný zážitok pre telo aj myseľ

Skúste jógu na snehu (Snow-Ga) a zažijete takýto neopísateľný pocit pri otužovaní

Konečne napadol sneh aj v Trenčíne a veľmi sa teším, že sa mi naskytla príležitosť si zacvičiť snehovú jogu (Snow-Ga) v pohodlí mojej záhrady. Sneh bol krásne sypký a celodenný mráz perfektne pripravil ľadovú kaďu pre úžasnú chladovú terapiu pod holým nebom.

Ľad v kadi bol miestami až 7-8 cm hrubý a bolo ho potrebné najskôr posekať na menšie kusy, aby som sa vôbec do suda mohol pohodlne ponoriť 🙂

     Zamrznutá voda v sude vytvorila pekný ľad, ktorého fotografia mi poslúžila aj ako super tapeta na telefón 🙂

Ako každé ráno aj to dnešné som použil Wim Hof dýchacie cvičenie (4 série), aby som ovplyvnil kľúčové hnacie mechanizmy svojho zdravia, zlepšil si vitalitu a koncentráciu, vybalansoval svoje telo, uvoľnil napätie a stres, znížil zápalové procesy, podporil imunitu organizmu, aktivoval lymfatický systém, zvýšil zásaditosť krvi atď. a tiež mentálne pripravil zadaním jasného zámeru svoje telo aj myseľ na kúpeľ v ľadovej vode. Pozri konkrétne benefity Wim Hof metódy TU.

dýchacia technika

Vonku bolo príjemne mrazivých -4°C. Oblečený iba v plavkách som vyšiel von na záhradu a keďže sa pravidelne vystavujem chladu, moje telo ihneď spustilo naučený podmienený reflex a začalo sa adaptovať na chlad počas vzdušného kúpeľa. Pri chôdzi sneh rozprávkovo vŕzgal pod bosými nohami a po krátkom čase som prestal úplne pociťovať chlad, čo znamenalo, že sa cievny systém plne adaptoval na vonkajšiu teplotu.

Je úžasné pociťovať doslova na vlastnej koži, že naše telo dokáže omnoho viac ako si myslíme. Chlad pre telo nie je žiadny problém, pokiaľ sa mu vystavujeme pravidelne a zároveň bezpečne. Dnes na vlastnej skúsenosti viem, že náš organizmus sa dokáže s chladom skvelo vysporiadať, pričom som si ešte pred niekoľkými rokmi nevedel predstaviť ponoriť sa do studenej vody.

     Je však dôležité sa vystavovať chladu postupne a správne. Iba vtedy sa dostavia výsledky vo forme skvelých benefitov pre telo aj myseľ a začnete žiť doslova nový život. Dnes pozorujem všade okolo, že mnoho ľudí tam vonku sa začína otužovať, avšak spôsobom, ktorý môže viac ublížiť ako pomôcť. 

 

Po prechádzke naboso po snehu som si sadol do tureckého sedu a vnímal naplno svoje pocity. Zaujímavé je, že po cca minúte sedenia sneh začne doslova hriať a uvedomíte si, že aj v mraze sa môžete cítiť bez oblečenia absolútne skvele, plný vnútornej sily a energie.

Ako súčasť prípravy na ľadový kúpeľ je dôležité sa vždy dobre rozcvičiť. V tento deň okrem cvičenia konského jazdca (horse stance), ktorý vždy cvičím cca 8-10 minút pred a tiež až do rozohriatia po ľadovom kúpeli, som si vychutnal rôzne iné jogové pozície priamo na snehu. Pred rokmi, keď som prvý krát skúšal studenú jogu vonku na mraze, som očakával, že telo nebude tak flexibilné ako v teple. Na moje prekvapenie, opak bol pravdou. Zostal som doslova zaskočený, ako naše telo dokáže skvele fungovať aj pri takýchto podmienkach.

     Pozor, ak sa však kontinuálne a postupne neotužujete, tak takéto intenzívne vystavenie organizmu stresovej situácii vplyvom vonkajšieho prostredia môže pri laickom prístupe spôsobiť nie posilnenie, ale naopak oslabenie organizmu. Preto odporúčam vždy po malých krokoch a postupne metódou Wima Hofa, ideálne pod vedením skúseného inštruktora, najskôr prinavrátiť vášmu telu prirodzenú silu a odolnosť a následne pridávať ďalšie prvky, ktoré zážitok prehĺbia.

Moja zostava v tento deň:

     Najskôr relax v pozícií tureckého sedu (cca 5 min)

     Sada rôznych jogových cvikov na snehu (cca 8 min)

      Cvičenie v pozícií konského jazdca, pred ľadovým kúpeľom (cca 8-10 min)

     Ľadový kúpeľ v kadi (sude) s teplotou vody cca 1°C (Čas je individuálny! Počúvaj svoje telo a nie ego!)

      Opäť cvičenie v pozícii konského jazdca cca 10 minút resp. do rozohriatia tela (Neutierať sa, treba cvičiť mokrý!)

 

Preskočte svoje hranice komfortnej zóny a doprajte si aj vy takýto telo aj myseľ otužujúci zážitok. Prihláste sa na workshop a vďačne vás prevediem Wim Hof metódou a získate tak skvelé nástroje, ktoré vám zmenia život od základov k lepšiemu.


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre