wim hof method chladová terapia otužovanie kurzy workshop WHM prečo otužovať

A to sa mám akože dobrovoľne…?

Prečo sa vystavovať chladu?

 

Dnes žijeme v spoločnosti, ktorá nás udržiava v absolútnom pohodlí. Keď je nám teplo, zapneme klimatizáciu, keď nám bude zima, zapneme kúrenie a oblečieme si teplé oblečenie. A tento komfort nás robí fyzicky aj mentálne slabšími.

 

Chladová terapia o uvoľnení a nájdení komfortu aj vtedy, keď zažívame diskomfort (ľadový kúpeľ alebo studená sprcha) a hlavne nejde o to, kto vydrží dlhšie v ľadovej vode alebo kto zvládne väčšiu bolesť. Dôležité je počúvať svoje telo, nie ego! Chlad nie je náš nepriateľ, ale je to náš učiteľ, ktorý nám pomáha posilniť naše kľúčové fyziologické procesy v nás.

 

A teda to sa mám skutočne dobrovoľne trýzniť?

Áno, v metóde Wima Hofa dobrovoľne, statočne a s uvoľnením prijímame chlad a to podporuje hlavnú myšlienku tretieho piliera metódy a to je, ŽE schopnosť čeliť nepohodliu a diskomfortu, nás robí psychicky silnejšími, čo buduje našu odolnosť voči akémukoľvek budúcemu stresu a tiež posilňuje našu odvahu a sebadôveru.

 

Inými slovami, dobrovoľné vystavenie sa situácii, ktorá sa nám zdá náročná a dokonca až nebezpečná, napríklad ľadový kúpeľ a postupné nájdenie komfortu v tomto diskomforte, nás UČÍ budovať odolnosť voči strachu a stresu v našich životoch. A to je dôvod, prečo chladu hovoríme učiteľ.

 

Vystavenie sa chladu nás teda učí, ako pracovať s napätím a bolesťou a ako lepšie zvládať a fyzické či psychické stresové situácie v našom živote.

 

Dôležitú úlohu tu zohráva kardiovaskulárny systém:

Vystavením sa chladu si trénujeme aj nás vaskulárny systém. Týmto druhom kardiovaskulárneho fitnesu zapájame a cvičíme malé cievne svaly a robíme ich pružnejšími. A tieto drobné cievne svaly zatvárajú a otvárajú naše cievy.

 

Tento systém pozostáva zo 125 000 km, žíl, ciev, tepien a kapilár takže je to skoro 3-krát okolo zemegule. Tento systém je pre naše telo mimoriadne dôležitý. Keď je v optimálnom stave, naše telo funguje oveľa lepšie a krv môže lepšie a efektívnejšie cirkulovať a transportovať nutrienty, kyslík, oxid uhličitý, odpadové látky, hormóny a všetko, čo je potrebné po celom tele.

 

Teraz sa pozrime, čo sa stane, keď sme vystavení chladu

Keď sa teplota nášho tela zmení, receptory v koži a hypotalamus zaznamenajú zmenu teploty. Inými slovami, našu telesnú teplotu udržiava pod kontrolou hypotalamus.

 

Keď sme vystavení chladu, dôjde ku kontrakcii žíl tzv. vazokonstrikcii a naše telo automaticky uzavrie krvný obeh do menej dôležitých častí tela, ako je koža, nohy a ruky, aby sa teplo držalo pre život dôležité orgány – srdce, pľúca, pečeň, obličky a hlava. Telo je múdre a vie, že môžem prísť o nohu, alebo o ruku a prežije, ale nemôžeme stratiť svoje jadro, pretože obsahuje naše životne dôležité orgány.

 

Takže, keď naša telesná teplota klesne, hypotalamus vyšle impulzy do pokožky, aby stimuloval triašku a táto intervencia vedie k zvýšeniu telesnej teploty.

 

ALE vďaka Wim Hofovej metóde môžeme nájsť nové zdroje tepla ako sa zohriať a adaptovať sa na chlad omnoho efektívnejšie:

 • Wim Hof dychových cvičením mechanicky a metabolicky zvyšujeme energiu a aktivujú sa  medzirebrové svaly. To vytvára teplo, ktoré prechádza do pľúcneho tkaniva a ohrieva okolitú krv.
 • Stimuluje sa tým aj tvorba hnedého tukového tkaniva, ktoré veľmi rýchlo a efektívne vytvára teplo, a preto sa naša telesná teplota zvyšuje.
 • Vystavenie sa chladu zvýši úroveň noradrenalín o 530 % a noradrenalín je tiež silným vazokonstriktorom, inými slovami, sťahuje žily a tepny a presmerováva krv do jadra., čo tiež napomáha k udržaniu tepla

 

ZaujímavosťNoradrenalín a kortizol, ktoré sa vylučujú počas chladovej terapie majú protizápalový účinok, a preto ak sa chladová terapia vykonáva správne, tak práve  napomáha v boji proti chronickým ochoreniam.

 

Dopamín, takzvaný hormón šťastia, je tiež zvýšený o 250 %, a preto má chlad pozitívny vplyv na našu duševnú pohodu.

 

POZOR, ale keď vylezieme z ľadovej vody, je dôležité stále zostať sústredený a dávať pozor, pretože byť v chlade je vlastne „ľahšia časť otužovania“. Skutočná práca prichádza až po samotnom otužovaní.  Až keď vyjdeš von z vody, zistíš, či si tam bol príliš dlho alebo nie. 

 

Krátko po tom, ako výjdeš z vody sa stiahnuté žily opäť otvoria a naša krv sa ochladí pri prechode naozaj studenými rukami, nohami a vracia sa studená späť do srdca, zmieša sa s teplou krvou a tým pádom klesne telesná teplota. Hovoríme tomu After drop a stane sa to, aj keď si oblečieme teplé oblečenie a aj keď sa presunieme do teplého prostredia – dokonca vtedy je to ešte horšie.

 

A preto sa ZAČÍNAME triasť až 10/15 minút po tom, čo vyjdeme zo studenej vody. Znamená to, že ak niekto, kto sa zdá byť úplne v pohode, keď vychádza z vody, tak môže mať o 10 minút neskôr skutočné problémy a môže potrebovať pomoc.

 

OK a keď budem správne otužovať podľa Wim Hof metódy čo mi to prinesie?

 • Tréning kardiovaskulárneho systému, ktorý zlepšuje náš krvný obeh,
 • Zníženie zápalov v tele a aktivácia tvorby bielych krviniek,
 • Uvoľňovanie takzvaných “feel good” hormónov = dopamín, sérotonín a pod.,
 • Utíšenie a vyčistenie mysle, 
 • Zlepšenie sústredenia a koncentrácie,
 • Nový zdroj životnej energie,
 • Pomáha nám tiež byť odolnejšími voči stresovým situáciám,
 • Vystavenie chladu tiež zlepšuje kvalitu nášho spánku a regeneráciu,
 • Posilňuje náš mozog proti stresu a starnutiu,
 • A dokonca nám pomáha schudnúť :-),
 • Zlepšenie metabolizmu,
 • Aktivácia hnedého tuku (hnedý tuk je typ tukového tkaniva, ktoré dokáže priamo uvoľňovať energiu (na rozdiel od bieleho tuku, ktorý energiu ukladá), čo vedie k produkcii tepla)
 • a mnoho ďalších benefitov.

 

Ako sa správne pripraviť na otužovanie?

V prvom rade, otužovanie podľa metódy Wima Hofa nie žiadna súťažou a NIKDY nezachádzajte príliš ďaleko. Na workshopoch sa vzdelávame a učíme spoločne tzv. 3-krokový protokol chladovej terapie, ktorý práve spôsobí to, že otužovanie bude skvelým zážitkom a benefitom pre telo aj myseľ.

 

SAMOTNÝ WIM A INNERFIRE (oficiálna WHM autorita) A TAKTIEŽ AJ JA SKUTOČNE ODPORÚČAME PROSTREDNÍCTVOM CERTIFIKOVANÉHO INŠTRUKTORA SA NECHAŤ BEZPEČNE A ODBORNE PREVIESŤ WIM HOF METÓDOU, NA OFICIÁLNOM JEDNODŇOVOM, INTENZÍVNOM WORKSHOPE (Whm Fundamentals workshop) (KTOREJ SÚČASŤOU JE AJ 3-KROKOVÝ PROTOKOL CHLADOVEJ TERAPIE). Pri mojich workshopoch sa zameriavam špeciálne na to, aby to bol pre vás prijemný a skvelý zážitok a zároveň, aby ste aj po tomto workshope vedeli správne, samostatne a efektívne metódu doma praktikovať, čo vám môže priniesť ako už miliónom ľuďom tam vonku doslova život meniace benefity.

 

Ak chceš vidieť ako to na workshope vyzerá a pozrieť si referencie a prípadne máš iné otázky, pozri SEM a dozvieš sa viac

 

A zarezervuj si svoje miesto ešte dnes na Intenzívny, jednodňový workshop Wim Hof metódy (WHM Fundamentals Workshop), keďže miesta sa rýchlo míňajú >>> Zarezervovať workshop TU

 

Ako BONUS ZDARMA mám tu pre vás môj ebook, ktorý stručne popisuje 10 mnou vybraných benefitov metódy a poskytuje priamo v ebooku funkčný návod na zmiernenie stresu. Stiahni si svoj ebook ešte dnes na tomto LINKU

 

Krásny deň a užívajte život.

Juraj 🙂


Juraj Bucek Wim Hof Method podpis

Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život aj vďaka WHM metóde nalepšie ako vie. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku, inšpiruj seba aj iných, zdieľaj a ostaň informovaný/á.

Link na Facebook Fan Page

Link na Facebook skupinu

Link na Instagram

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre