Odhaľ tajomstvo vnútorného pokoja s Wim Hof metódou

Po “ukončení” zimnej WHM sezóny 2023/2024 (ps: prestať otužovať cez leto vôbec neodporúčam. O tejto téme v ďalšom článku :-)) som sa okrem WHM spolu so svojim tímom projektových manažérov zameral na rozvoj kompetencií z oblasti ako správne a eticky presvedčovať a vyjednávať z dielne môjho dobrého priateľa Petra Urbanca. Možno si povieš: “Čo to má spoločné s WHM a mojim životom?”. Súvisí to veľmi úzko – v praxi vyjednáva a presviedča každý z nás na dennej báze a ani si to neuvedomujeme. Práve Wim Hof metóda je kľúčový faktor, ktorý ti umožní zostať sebavedomý aj v najstresujúcejších situáciách akými vyjednávanie môže byť.

Dnes sa chcem s tebou podeliť o jeden konkrétny tip, respektíve tajnú zbraň profesionálneho vyjednávača s názvom “špičkový kardiochirurg”, ale zároveň to čo nižšie budem písať podporím aj konkrétnymi vedeckými dôkazmi. Prečo tajná zbraň? Lebo nie je vidieť, ale práve tento princíp ti pomôže zostať v pokoji, aj keď na teba protistrana začne tlačiť. Poďme sa na to bližšie pozrieť.

Ale ešte skôr je dôležité si povedať, že pre vyjednávača je top dôležité, aby mal vplyv, pretože čím väčší vplyv, tým menšia potreba presvedčovať. Ideálny stav je vyjednávaniu sa úplne vyhnúť, ale o tom inokedy. Vplyv môžeš získať pozíciou, vzdelaním, činmi, výsledkami, pozitívnou skúsenosťou s tebou ako takým, ale to najdôležitejšie je vnútorné nastavenie vyjednávača, aká ide z neho pohoda, istota a kľud práve vtedy, keď je to náročné.

 

Predstav si špičkového kardiochirurga…

Predstav si špičkového kardiochirurga, ktorý vykonáva závažnú operáciu srdca a všetko prebieha ako má podľa pripraveného operačného plánu. Zrazu sa však stane, že pacient začne odchádzať a kardiochirurg si uvedomí, že pri takejto komplikácii má maximálne 5 sekúnd na rozhodnutie, či rez skalpelom urobí alebo neurobí. Či ho urobí viac vľavo alebo vpravo, ako hlboko, či bude dlhý alebo krátky rez. Predstav si túto kritickú situáciu, kedy kardiochirurg drží skalpel v ruke, rozhoduje sa a ide SKUTOČNE o život. 5, 4, 3,… a pýtam sa ťa: Ak je to skutočne špičkový kardiochirurg, roztrasie sa mu ruka z tejto kritickej situácie? Odpoveď znie: SAMOZREJME, ŽE NIE! Pretože je to špičkový a skúsený kardiochirurg, ktorý má skúsenosťou už podvedome zafixované nastavenie v hlave, že čím je situácia závažnejšia, tým sa automaticky podvedome dostáva do väčšieho koncentrovaného kľudu a jeho ruka so skalpelom je pevná a netrasie sa. Zároveň si dokáže navzdory krízového stavu zachovať jasnú myseľ a schopnosť racionálne rozhodovať.

Ako to funguje z pohľadu vedy?

Štúdia Koxa a kol. (2014) ukazuje, že praktizovanie Wim Hof Metódy (WHM) môže viesť k dobrovoľnej aktivácii sympatického nervového systému a tlmeniu imunitnej odpovede. To znamená, že ľudia, ktorí pravidelne praktikujú WHM, sú schopní lepšie zvládať stresové situácie, ako sú napríklad vyjednávania, pretože ich nervový systém je lepšie pripravený na záťaž.

Referencia: Kox, M. et al. (2014). Voluntary activation of the sympathetic nervous system and attenuation of the innate immune response in humans. Proceedings of the National Academy of Sciences, 111(20), 7379-7384. doi: 10.1073/pnas.1322174111.

 

Princíp vnútorného pokoja…

Nemusíš byť špičkový kardiochirurg s 20-ročnou praxou, aby si to dokázal aj ty. Čím záťažovejšia situácia, tým budeš vo väčšej pohode. Čím väčší stres, tým tvoj vnútorný svet sa bude automaticky dostávať do väčšieho kľudu a sebaistoty. Ako ti to znie? Dobrá správa je, že toto sa dokáže naučiť skoro každý. Túto konkrétnu techniku, aj s vedeckým zdôvodnením, ako to v našej mysli funguje, ťa naučím na mojich Wim Hof Method kurzoch.

Ako to funguje z pohľadu vedy?

Štúdia Pascoea a kol. (2017) ukazuje, že chronický stres môže mať negatívny dopad na hippocampus, časť mozgu zodpovednú za reguláciu stresu a pamäte. WHM techniky, ktoré zahŕňajú dýchacie cvičenia a kontrolované vystavenie chladu, môžu pomôcť regulovať stresovú odpoveď a udržiavať vnútorný pokoj v záťažových situáciách, čo je dôležité pre vyjednávačov.

Referencia: Pascoe, M. C. et al. (2017). The impact of stress on the hippocampus: A critical review. Psychosomatic Medicine, 79(2), 193-202. doi: 10.1097/PSY.0000000000000397.

 

Ako to súvisí s vyjednávaním?

Tento princíp, tajná zbraň, ktorá sa dá jednoducho získať tréningom techniky, ktorú učím na mojich kurzoch, ZÁSADNE PODPORUJE SCHOPNOSŤ VYJEDNÁVAČA si paradoxne udržať a zostať v koncentrovanom a pokojnom stave schopnom racionálne uvažovať aj napriek tomu, že sa nachádza pod tlakom protistrany.

 

Zvládanie stresu s WHM technikou…

To znamená, čím viac bude protistrana tvrdšia, čím bude viac tlačiť, tým viac to vyjednávača (manažéra, rodiča, partnera, …) bude dostávať do pokoja, kľudu, istoty seba samého. Je to len o tom, naučiť sa s tým pracovať. Na víkendovke ťa naučím okrem tejto konkrétnej WHM techniky aj ako sa mentálne na záťaž nachystať, ako zvládnuť emočne vypätú situáciu, keď to bude naozaj ťažké, aby namiesto roztrasenej ruky prišiel pokoj a istota, čo vo výsledku povedie k lepším vzťahom, zdraviu.

Ako to funguje z pohľadu vedy?

Táto systematická štúdia od Scheina a kol. (2017) ukazuje, že dýchacie techniky môžu mať výrazné pozitívne účinky na psychologický stav a znižovanie stresu. WHM techniky, ktoré zahŕňajú špecifické dýchacie cvičenia, môžu pomôcť pri vyjednávaní udržať si kľud a koncentráciu počas stresových situácii.

Referencia: Schein, M. H. et al. (2017). A systematic review of breath-based meditation: Clinical effects and neurophysiological mechanisms. Psychiatry Research, 253, 140-152. doi: 10.1016/j.psychres.2017.03.032.

 

Praktické výsledky a využitie…

V praxi to tiež znamená, že pri prežívaní stresovej situácie (fyzickej, emočnej…) už ti tak nebude búšiť srdce, nevyskočí ti tlak, nevypne sa ti racionálne rozmýšlanie a zostaneš v stave, kedy ti ostatní budú klásť otázku: “počúvaj, ty ako môžeš byť taký kľudný, keď to bolo takého vyhrotené?” A ty s kľudom Angličana sa usmeješ a odpovieš: “Sorry, ale ja si neviem pomôcť 🙂

 

Zisti, ako to funguje…

Ale vieš, kedy zistíš, že to naozaj funguje? Keď to vyskúšaš. A preto neváhaj, život letí skutočne rýchlo, a preto nezmeškaj stovkami účastníkov overenú príležitosť jednoducho a rýchlo zmeniť svoj život k lepšiemu, aby nebolo príliš neskoro.

 

Vydaj sa na cestu nových zážitkov…

Vydaj sa na cestu nových zážitkov a zmeny života k lepším vzťahom, viac energie a skvelému zdraviu či pohode v živote na mojich WHM certifikovaných kurzoch! Ako bonus na kurzoch ti pridám:

  • Ranný rituál, garantujúci skvelú duševnú pohodu a náladu, čo ti významne ovplyvní následne celý deň.
  • Jednoduchú a v praxi aplikovateľnú metódu, ktorá ti skutočne posilní zdravie, skvalitní spánok, sústredenie, silnú vôľu a pomôže podávať lepšie duševné a fyzické výkony.
  • Naučíš tiež techniku, ktorá ťa nakopne práve vtedy, keď sa ti nebude chcieť, či vtedy, keď sa o slovo prihlásia tvoje vnútorné brzdy, ktoré ťa blokujú v dosiahnutí toho, čo by si v živote tak skutočne chcel.

 

Prekroč svoje hranice s WHM kurzami…

Víkendovka svojim rozsahom v mnohom prekračuje len štandardné učenie a praktizovanie Wim Hof Method techník. Extra ešte pridám praktické tipy a knowhow, ktoré ti pomôžu skutočne dosahovať to, po čom v živote tak veľmi túžiš. Či už je to skvelé zdravie, vzťahy, energia a odhodlanie na ceste za tvojimi cieľmi v osobnom či profesionálnom živote a najmä si uvedomíš, že tou najdôležitejšou osobou v živote si ty sám.

Ak ty budeš zdravý, silný a v pohode, tak to ovplyvní pozitívne aj ľudí v tvojom okolí a doslova a do písmena mení životy v rodinách, firmách a pod. A to za to stojí.

 

Zisti viac a prihlás sa na kurz…

Referencie pozri TU.

Termíny kurzov  pozri TU.

Život letí skutočne rýchlo, nezmeškaj príležitosť zmeniť svoj život k lepšiemu. Pridaj sa k stovkám účastníkov, ktorí už zažili pozitívne zmeny. Využi letnú akciu – po nej sa cena kurzov zvýši!

Nečakaj! Prihlás sa na môj certifikovaný Wim Hof Method kurz a vydaj sa na cestu nových zážitkov, lepších vzťahov, väčšej energie a skvelého zdravia. Tento krok môže pozitívne ovplyvniť nielen tvoj život, ale aj životy ľudí okolo teba. To za to stojí!

 

Užívaj život a krásny deň

Juraj

WHM Certified Instructor


Juraj BučekWim Hof Method Certifikovaný inštruktor.

Každý deň žije svoj život naplno aj vďaka WHM metóde. Je vďačný, že môže inšpirovať druhých ako si Wim Hof Metódou rýchlo a jednoducho zlepšiť fyzickú aj psychickú odolnosť a nájsť nový zdroj životnej sily, zdravia a energie pre šťastnejší život. Niekoľko rokov späť sa rozhodol zabuchnúť tú „bedňu“ s nápisom minulosť, Zbavil sa svojich bŕzd a obmedzujúcich presvedčení a dal si povolenie prosperovať a udržiavať harmóniu pre neho v dôležitých oblastiach života, ktorými sú seba rozvoj, zdravie a kondícia rodina a vzťahy a peniaze. 

Juraj je autorom online eBooku 10 Benefitov metódykde objavíte skvelé prínosy metódy a ako bonus – funkčný návod ako sa zbaviť stresu a získať tak ešte viac životnej energie, zdravia a sily pre vás život. Juraj o čom píše a hovorí to aj žije a preto aktívne denne už niekoľko rokov praktizuje Wim Hof metódu, sprevádza ľudí na ceste k nej na svojich WHM jednodňovkách alebo WHM víkendových pobytoch. Ukazuje, ako je možné žiť naplno a s radosťou. Inšpiruje vlastným príkladom ako znovu objaviť svoju vnútornú silu, rovnováhu a potenciál. Viac o Jurajovi nájdete tu.

Referencie, video, fotky z jednodňoviek a víkendoviek pozri TU.

+ nový WHM Merch – Originálny dizajn produktov inšpirovaný nielen metódou Wima Hofa, ktorý nenájdete nikde inde

PROSÍM, PODPOR DOBRÚ VEC a pridaj sa do mojej Wim Hof Method skupiny a Fan page na Facebooku a tiež sa určite pridaj do nášho Wim Hof Method podporného chatu, kde sa vzájomne podporujeme. Inšpiruj seba aj iných, zdieľaj, ostaň informovaný/á

Jurajovi môžete napísať cez web alebo priamo na info@jurajbucek.sk.

Facebook WHM skupina

Facebook Fan page

Messenger podporný WHM chat

Instagram

Youtube

Juraj Buček
admin@jurajbucek.sk
0 0 hlasy/hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest

0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre